چسب گرانول چیست؟
امتیاز:
( 5 Ratings )

چسب گرانول چیست؟ - 5.0 out of 5 based on 5 votes

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

چسب گرانول چیست؟کاربرد اصلی برای چسب هات ملت یا همان گرانول در صنعت چوب و صنایع چوبی به منظور چسباندن نوار پی وی سی به لبه ام دی اف و یا قطعات برش خورده آن و یا نئوپان است و  در این مقاله به صورت کامل پاسخ اینکه مواد تشکلی دهنده و هویت آن چیست، پرداخته شده است.

تاریخچه
از روش های قدیمی در جهت اتصال دو ماده به هم به کارگیری چسب بوده است و با توجه به گذشته این محصول، حدود 3000 هزار سال قبل از این ماده چسبنده استفاده می شده است. قدیمی ترین چسب ها مانند قیر بوده اند. به عنوان مثال یکی از مصرف آن به صورت ساروج در ساخت برج های تاریخی از جمله بابل بوده است. می توان گفت که تا قرن 20 تکنولوژی چسب ها رشد آن چنانی نداشته است تا اینکه در جنگ جهانی دوم به خاطر متصل کردن فلزات به یکدیگر و به سایر مواد که نیاز شدیدی به این کار احساس می شده است، قدم های اساسی برداشته شد.
در سال 1950 برای تهیه و تولید برچسب های مفید، از ترکیب رزین فنلی با پلیکروپرن و یا تیتریل در جهت اتصال فلزات به یکدیگر تلاش فراوانی شد که نمونه هایی از چسب های اپکسی که نسبت به مواد مختلف چسبندگی بالایی دارند، تولید شد. تکنولوژی چسب ها در 3 دهه اخیر رشد فراوانی نموده است. با توجه به آمار موجود، در سال 1966 در حدود 7 میلیون پوند چسب در دنیا مصرف شده که نسبت به مصرف سال قبل، 15% افزایش یافته است. به علت استفاده روز افزون از ماده چسب در کارهای ساختمانی، این محصول از رشد و تولید بیشتری برخوردار است و برای کاربردهای جدید، فرمول های جدیدی ارائه می شود. امروزه تولیدکنندگان زیادی وجود دارد که برای تولید انواع این محصول، با یکدیگر در رقابت هستند.

ترکیب شیمیایی
از اجزای سازنده چسب‌ها می توان به پلیمر به کار برده شده، اشاره کرد. پلیمرها به شکل افزایشی و یا تراکمی در زمان سخت شدن چسب ها در مرحله واکنش شیمیایی ایجاد می شوند و به آنها قدرت چسبندگی می‌دهند. در واقع آنها را می توان به صورت بندهایی از واحدهای شیمیایی مانند که توسط پیوند کووالانسی به هم متصل شده اند، در نظر گرفت. به جریان افتادن پلیمرها در درجه دمای بالا صورت می گیرد و در مواد حلال مناسب برای خود، حل می شوند. از خاصیت های اساسی و اصلی انواع چسب های حرارتی یا همان هات ملت، جریانی بودن و به اصطلاح روان بودن آن هاست. بلا استثنا همه چسب های مورد استفاده در صنعت ساختمان، به شکل مجموعه ای هستند و آنها را با گرم کردن تنها، نمی توان به جریان انداخت یا روان کرد. هرچند احتمال اینکه این مدل از چسب ها با ورود گرما کمی انعطاف از خود نشان دهند وجود دارد، اما هرگز ذوب و یا روان نمی شوند.
همه چسب ها دارای ترکیب های شیمیایی متفاوت و مختلفی هستند که از بین آنها می خواهیم ترکیب سازنده چسب های گرانول یا هات ملت که به دو شکل بلوری و قالبی است را بررسی کنیم. از آن جمله می توان به چسب های EVA (اتیل ونیل استات)، PO (پلی اولفین) و PUR (پلی یورتان) اشاره داشت که از بین آنها پرکاربردترین نوع یاد شده، چسب EVA می باشد. این چسب از نوع Hotmelt (گرمانرم) است. زمانی که تعدادی ترموپلاستیک ها به حالت خمیری یا مذاب بین دو سطح قرار می گیرد، تحت فشار کم سرد می شوند. از آنجایی که اصل چسب های EVA به صورت جامد ارائه شده و به صورت مایع بکار می روند، این مواد اول باید به صورت مایع در آمده و سپس به قسمت لازم آغشته شوند که در این صورت باید از دستگاه های لبه چسبان برای ذوب این ماده استفاده کرد. از این رو شاخص های اصلی شناخت این گونه محصولات، دمای ذوب و نقطه نرم شوندگی آنها می باشند. این مواد شامل چسب گرانول حرارتی، قالبی و چسب گرانول پی وی سی است.

چسب گرانول چسب گرانول

مزایای Hotmelt
در چسب های گرمانرم (Hot melt) با توجه به فرمولاسیون شیمیایی آن و مواد استفاده شده در ساختار آن می توان به کیفیت بالا و پایداری بسیار طولانی آن، سرعت و حجم بالای تولید، زمان صرف شده کم برای اتصال، مقاومت در برابر انواع برخوردهای کششی، فشاری، پیچشی، قابل بازیافت بودن مواد ضایعاتی، عدم نیاز به خشک کن، عدم آلودگی محیطی و خطر آتش سوزی، امکان ذوب شدن دوباره پس از سرد شدن چسب و غیره اشاره کرد.
امروزه چسب های گرم مصارف زیادی در بسیاری از صنایع جهان دارند. برخی از موارد استفاده که در اینجا می توان به آن اشاره نمود، عبارتند از: صنايع بزرگ و کوچک توليد انواع چراغ های اتومبیل، کارخانه های تولیدی فیلتر مخصوص کاربردهای صنعت و ماشین سازی، کارگاه های تولید کننده لوازم تزئینی برای داخل ماشین ها، صنايع فناوری اطلاعات و ارتباطات، و بخش های تولید کننده انواع محصولات پرکاربرد در منازل و زندگی روزمره از جمله کفاشی، مبلمان و صنعت چوب، چاپ و نشر و صحافی، بسته بندی انواع غذاها و مواد خوراکی، بخش دارويي، صنايع سلولزي (دستمال كاغذي، پوشك، نوار بهداشتي و غیره) و به‌ طور كلي هرجايي كه چسب به ‌صورت صنعتي مورد استفاده قرار گيرد.

ویژگی ها
از میان چسب های گرم می توان به چسب گرانول اشاره داشت که مخصوص چسباندن نوار pvc به لبه ام دی اف می باشد که در زیر برای هریک از مواد تشکیل دهنده آن توضیح مختصری ارائه می شود.
1. رزین: ماده خالصی است که باعث امکان اتصال شی مورد نظر با کناره ام دی اف می شود.
2. سخت کننده: به موادی گفته می شود که برای اتصال و استحکام بیشتر چسب به کار می رود.
3. حلال: ماده ای است که برای سیالیت چسب و یکنواخت پخش شدن رزین بین سطوح استفاده می شود. به عبارت دیگر، حالت مذاب را به چسب می تواند بدهد.
4. قدرت دهنده: برای تقویت و استحکام لایه چسب از قدرت دهنده ها بهره گرفته می شود.
5. رقیق کننده: این ویژگی ها برای کنترل آبکی شدن چسب و نفوذ آن استفاده می شود.
6. پایدار کننده: استفاده از مواد پایدار کننده در تولید چسب ها، برای دوام و پایداری لایه درونی آن است.
7. پرکننده: این مواد نیز برای کنترل ضریب انبساط حرارتی و مقاومت حرارتی چسب گرانول استفاده می شود.
8. کاتالیزور: نیز موادی است که برای گیرایی چسب در زمان کوتاه و انعقاد سریع تر چسب استفاده می شود.
از ویژگی های مهم این محصول که صنعتگران را راغب به استفاده از آن کرده، می توان به موارد زیر اشاره کرد: 1. رنگ موادی که می خواهند چسپانده شوند را تغییر نمی دهد. 2. لخته نشده و بسته به نوع مصرف دارای غلظت و فرمول متناسب با نوع کاربرد می باشد. 3. این چسب به گونه ای تهیه شده که پس از استعمال به سرعت سخت نمی شود. 4. خاصیت ارتجاعی داشته و در برابر رطوبت مقاوم می باشد.
در زمینه مصرف چسب گرانول که رشد روزافزنی در کاربرد صنایع مختلف داشته است، دستگاه های مخصوص چسباندن نوار پی وی سی از جمله دستگاه های پرکاربرد در این واحدهای تولیدی محسوب می شود. به خاطر افزایش کاربرد و استفاده روز افزون از ورق های ام دی اف روکش شده در صنایع مختلف چوب، از این دستگاه در صنعت کابینت سازی، دکوراسیون چوبی منازل، مبلمان اداری و غیره استفاده می شود. دستگاه لبه چسبان منحنی دار از چسب های گرانول دور پایین و دستگاه های مستقیم زن از چسب گرانول دور بالا استفاده می کند.

کاربرد
در گذشته روش و شیوه کار به این شکل بوده است که برای پوشاندن قسمت برش خورده قطعات ام دی اف از نوار ملامین استفاده می شده تا قسمت باز آن محل پوشیده شده و زیبا به نظر برسد. این نوارها خودشان حاوی چسب بوده و هیچ گونه مواد اضافه ای استفاده نمی شده است. ابزار استفاده شده برای چسباندن آن، اتوی دستی بوده است که نوار بر روی لبه ها قرار گرفته و چندین بار توسط اتو لمس می شده است تا چسبیده شود. امروزه با رشد تکنولوژی و پیشرفت در صنعت چوب و تولید انواع و اقسام مختلفی از چسب های گرانول، دستگاه های مخصوص لبه چسبان به بازار آمدند. وقتي درب کابينت يا کشو باز مي شود با لبه های آن مواجه مي شويم. نوارهايي براي پوشاندن بخش های داخلی اين لبه ها استفاده شده اند. این نوارها باید توسط چسب گرانول و با دستگاه مخصوص به لبه برش شده چسبانده شوند.

چسب گرانول چسب گرانول

تولید کنندگان
در دنیای امروزی و به خاطر استفاده بسیار زیاد و نیز افزایش سفارشات عمده و خرده از این نوع چسب ها در صنعت چوب، بسیاری از کارخانه ها و تولیدی های مختلف در دنیا اقدام به تولیدات این محصول در سالهای اخیر کرده اند. که از این میان می توان به شرکت های بزرگ و به نام ایتالیایی، آلمانی، ترکیه ای، چینی و حتی برخی کشورهای آسیایی اشاره کرد. به همین دلیل نیز در ایران، در سال های گذشته، این محصول صرفا با نام های تجاری خارجی و وارداتی وجود داشت، اما خوشبختانه با تلاش و همت عده ای تولیدکنندگان داخلی، در ایران مسیر تولید چسب های گرانول باز شده و در حال انجام است. با توجه به رعایت استاندارهای جهانی در فرمولاسیون تولیدی این محصولات در ایران، رشد و رونق شایانی برای استفاده از آن و جایگزینی برای بسیاری از محصولات وارداتی بوده که نوید این را می دهد در این عرصه می توانیم به خودکفایی برسیم.
در حال حاضر در کشورمان برندهای مختلفی وجود دارند که خود اقدام به تولید انواع چسب های گرانول بولوری و قالبی کرده اند که از آن میان می توان به صورت کلی به نام هایی مانند: پاراکس، لومیناک، ماوی، اوکی، تکنوپل و غیره اشاره نمود. البته لازم به ذکر است که هر کدام از این برندها دارای کیفیت و به نسبت آن قیمت های متفاوتی هستند که در این مقاله فرصت برای ورود به آن وجود ندارد. در هر حال گروه صنعتی برین چوب، نمایندگی انحصاری بسیاری از چسب های تولید داخل و وارداتی در ایران است که در کنار سایر محصولات مرغوب خود به سبد کالایی خود افزوده است تا بتواند نیازهای بازار را مطابق با خواسته و سلیقه مشتری برطرف سازد و جهت رفاه حال مشتریان اقدام کند.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درصد رضایتمندی مشتریان
0
سابقه
0
محصولات
0
مشتریان
0

شرکت های همکار

گروه صنعتی بَرین چوب

گروه صنعتی بَرین چوب، نهالی نو از ریشه‌ای کهن است که با تکیه بر تجربه نیروهای متخصص خود، راهی جدید را در مسیر رشد و توسعه صنعت چوب آغاز کرده است.

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

8
9
11
12
10
 
  logo-samandehi

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه برین چوب از جدیدترین محصولات و اخبار شرکت زودتر باخبر شوید

برین چوب عاملیت فروش ام دی اف و پارکت و نوار پی وی سی و چسب و تولیدات چوبی و کابینت است

Search